Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko v digitálním věku: Hraběcí rady ekonomických poradců. Umělá inteligence se nekoná.

11. 08. 2017 17:34:04
Robotizace ve službách populační selekce. Internetové bezvědomí Mileniánů svět nezmění. Komentář k ideovým mělčinám jednoho ekonomického poradce našich křesťanských demokratů uvádí na pravou míru mýty o digitálním věku.

Když jsem před deseti lety, coby IT specialista na řízení výroby, mluvil s představiteli výrobních podniků, často jsem se setkal s názorem, že bující síť poradenských firem nás všechny jednou zahubí. Vedle toho bylo tehdy veřejným tajemstvím, že Česká republika je národem poradců, manažerů a prostitutek.

Poslední léta přímo nesleduji veřejné dění na naší politické scéně, zvláště pak neposlouchám „politické názory“ českých politiků, protože se mi dělá špatně z toho, jakou snůšku hloupostí, nevědomosti, liberálních stereotypů a samozřejmě omezené arogance představují. Již několik let jsem nezapnul televizor, abych se podíval na zprávy našich televizních stanic, a veškeré informace čerpám z alternativních a nezávislých zdrojů, a musím říct, že díky tomu mi nic podstatného neuniklo a udržuji si vyvážený a pravdivý přehled o tom, co se u nás i ve světě děje.

Zlatoústý ekonomický poradce

Dnes jsem si ovšem čirou náhodou pustil rozhovor s bývalým bankéřem, „známým ekonomem“ a spoluzakladatelem konzultační firmy „6D Academy“ Pavlem Kysilkou, a zjistil jsem, že situace s výše zmíněnými poradci je dnes ještě horší, než před deseti lety. Jestliže tehdy v poradenství působili skuteční odborníci na ekonomické a logistické řízení firem, dnes se nám prezentují finanční šarlatáni a diletanti vyrostlí na hřbetech bankovních gangsterů. Jejich poradenství má jediný cíl, totiž aby naši politici nikde a v ničem neuškodili současnému neofeudálnímu řádu globálních oligarchů a neukázali lidem, jak by se mohli vyvarovat cesty do otroctví. Dřívější poradci vtloukali do hlav manažerů spekulativní nástroje řízení, které ze samozřejmých pravidel dělaly vědu plnou anglických novotvarů a zkratek, čímž dokonale zamlžovaly, o co ve skutečnosti v podnikání jde. Dnešní poradci již pouze deklamují kognitivní triviality bez hlubších souvislostí, jimž nerozumějí, a věší lidem bulíky na nos.

Pan Kysilka ve zmíněném rozhovoru opravdu „perlil poradenskými moudry“ ve stylu: ...ať politici nezaplevelí ekonomiku přebujelou regulací a vymýšlením direktivních zákonů...je třeba vytvořit rozpočtový přebytek... školství musí připravovat studenty na digitální věk...vláda vyluxovala schopné odborníky do administrativního aparátu a je nutné je odtud „dramaticky přesunout do školství a výroby“... do 15 let se připravme na „samořídící“ auta... atd.

Vstříc mlhám digitálního věku

Na otázku moderátorky, jak tedy ta budoucnost, na níž se máme připravit, bude vypadat, odpověděl, že to samozřejmě nikdo neví, ale právě proto, jelikož nás může čekat cokoliv, se musíme na tak dramatické změny připravit, včetně nástupu 4. generace automatizovaných systémů, robotizace a umělé inteligence. K tomu velmi krátce a „zasvěceně“ promluvil o Mileniánech a Z-generci mladých lidí, kteří jsou připraveni změnit svět.

Nejvyšší „světlo poznání“ znamenal pro ekonomického buditele Kysilku fakt, že západní společnost bude potřebovat vyškolené odborníky a vzdělanou pracovní sílu, což nepůjde bez schopných učitelů a silných osobností ve školství, které tam zase nikdo nedostane, pokud ve školství nebude dost peněz na vysoké platy učitelů. Jako další „prozíravý“ poznatek uvedl, že česká ekonomika byla dosud stabilní díky tomu, že většinou vyráběla a dodávala komponenty do výrobků kompletovaných v různých zemích světa, čímž byla zajištěna „ekonomická diverzifikace“. Nyní to ale představuje vysokou zranitelnost, protože ty západní firmy stáhnou výrobu zpět domů a díky robotizaci už nebudou potřebovat naši levnou pracovní sílu.

Dnes už snad každý ví, kolik stovek miliard stála ona „diverzifikace“ náš stát a naše lidi, když české podniky dodávaly do německých firem díly za nákladové ceny generující prakticky nulový zisk (a tím i nulové odvody státu), přičemž ohromné zisky z tržního prodeje hotových výrobků zůstávaly v Německu (a samozřejmě v dalších západních státech).

Zamlčované dějiny informatiky

Méně známá je ovšem otázka robotizace a digitalizace, a samozřejmě důsledky z toho vyplývající. Robotická pracoviště již existují desítky let a nepředstavují nic nového. Již na počátku nového milénia vypovídaly statistiky o tom, že potřeba lidí zaměstnaných ve výrobní sféře se v západních kapitalistických státech blíží 10% vší práceschopné populace, a to svět ještě žil v éře fascinované bouřlivým rozvojem informačních technologií. Od té doby ono „velké nadšení z nástupu informačního věku“ opadlo. Zjistilo se totiž, že obrovské spousty informací dostupných v paměti počítačů nejsou ve skutečnosti žádné „informace“, ale hromady a hromady zastaralých dat, z nichž většinou není nikdo schopen vyextrahovat nějakou užitečnou znalost, jinými slovy: dát oněm datům užitečný smysl. Vedle toho kvalitativní vývoj informačních technologií se v novém miléniu prakticky zastavil. Veškerý pokrok se promítl pouze do silnějších účinků grafického uživatelského rozhraní počítačových aplikací na vnímající subjekt a nic nového, ani převratného, se nestalo. I většina stále se zvyšujícího výkonu procesorů byla spotřebována za stejným účelem. Dokonce i z pojmu „umělá inteligence“, která měla být jádrem 5. generace informačních systémů, zůstal jen ten „nápis na obalu“. Žádná umělá inteligence, která by alespoň vzdáleně připomínala inteligenci člověka, se dnes nekoná a na bázi „klasických“ digitálních počítačů se těžko kdy konat bude. Ten pojem používají pouze lidé neznalí podstaty věci a počítačoví diletanti.

Dnes se mluví o počátcích 4. generace systémů řízení výroby, které nemají s umělou inteligencí nic společného. Jedná se pouze o speciální strukturu datového a funkčního modelu v systému řízení výroby, jehož podstatou je distribuce dat k virtuálním objektům svázaným s vyráběnými předměty a knihovna softwarových agentů rovněž distribuovaných v počítačové síti podle toho, v jakém místě, jaké služby a jaké zdroje zmíněné objekty zrovna požadují. Mluvit o 4. generaci výrobních systémů a strašit tím neznalé obyvatele (nebo sama sebe, jako Bohuslav Sobotka na semináři IT), že přijdou o práci a budou se muset přeškolovat na zcela nové obory, aby vůbec přežili, je zastírací manévr, jímž se zdůvodňuje snaha oligarchů zajistit si dlouhodobě deficitní síly s vysokou kvalifikací a z ostatních lidí udělat nepotřebnou chátru, která se přestane rozmnožovat a překážet jim v provozu. Přitom těch podniků na Západě, jež do určité míry využívají strukturu 4. generace informačních systémů pro vlastní řízení, je méně než 5%. Nejdále je v zavádění těchto systémů Čína, kde systém 4. generace řízení výroby implementovalo asi 7% výrobních podniků. Přitom v Číně se v této souvislosti o žádné „ztrátě pracovních míst v souvislosti s robotizací“ ani nemluví. Tam vyšší úroveň automatizace a tím i vyšší produktivita výroby přinese větší bohatství pro celý čínský národ. Ne tak v západním kapitalismu.

Mileniáni jsou neproduktivní produkt doby

To hlavní, o co tu jde, je velký byznys softwarových korporací, které za těmito technologiemi stojí, a dost možná o další „nafouknutou bublinu“. Přitom vlastní informační systémy zůstaly u 3. generace databázových systémů. Zamýšlená 4. generace „systémů konceptuálního modelování“ zkrachovala s programovacím jazykem 4GL nadnárodní softwarové společnosti Informix už před 20 ti lety. Bouřlivý rozvoj zaznamenal pouze internet, jeho vyhledávače (a dohlížeče) a úroveň sociálních sítí, které nám tady „vychovávají“ onu stupidní a ve skutečnosti naprosto nevzdělanou Z-generaci Mileniánů, ony asociální, sobecké, atomizované a individualistické lidské formy bez vědomí toho, co je podstatou života jich samotných. Ve skutečnosti stojíme před nevyzpytatelnou masou mladých lidí bez identity, bez ducha, bez pochopení smyslu života, bez všeobecného vzdělání, bez filosofie, bez víry a bez potřeby něco změnit či vybudovat. Proto nikdo nedokáže předpovědět, co s nimi bude za 10, nebo za 20 let. Podotýkám, že před koncem starého milénia koloval mezi pracovníky české pobočky společnosti Microsoft vtip, který vysvětloval smysl zkratky MIPS (původně označení jednoho typu mikroprocesoru) : Mladý Idiot Plný Síly. Měl tak být vyjádřen ideální profil zaměstnance nadnárodní korporace nového tisíciletí. Nuže, zde máme dosti výstižnou charakterizaci našich mladých Mileniánů. Jen ta „síla“ jim jaksi pořád chybí, byť nepostrádají ambice jakýmkoliv způsobem zbohatnout, ale s co nejmenším vynaložením pracovního úsilí a s minimálním sebezapřením.

Zdá se, že postindustriální doba postrádá nejen lidi vzdělané, cílevědomé, čestné a moudré, ale stále více i samotné odborníky a specialisty na předmět samotné Industrie. O vytvoření potřebné ekonomické teorie odpovídající současnému stavu společnosti nikdo ani neusiluje, natož aby se ji snažil uplatnit v praxi. Není to totiž v zájmu nadnárodních elit, protože každá taková teorie by minimálně vedla k jejich vyvlastnění, ne-li k tvrdšímu postihu. Každý „uznávaný odborník na ekonomii“ je proto ve své podstatě „zlatoústý mluvka“. To ale našim politikům nebrání, aby se doporučeními podobných „poradců“ řídili, draze jim za to platili a ještě se u toho tvářili přemoudřele.

Autor: Radim Lhoták | pátek 11.8.2017 17:34 | karma článku: 23.54 | přečteno: 574x

Další články blogera

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.80 | Přečteno: 1140 |

Radim Lhoták

Čínská expanze do paralelní reality. Východ na hedvábné stezce, Brusel na odstavné koleji

Alexandr Zapolskis vykresluje působivý obrázek: Zatímco Západ se destabilizuje válečným tažením proti Rusku, Říše středu buduje obchodní cesty a připravuje se na globální ekonomickou dominanci.

15.8.2017 v 17:22 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 570 |

Radim Lhoták

Americké lekce demokracie ve střední Asii. Bojovníci za svobodu horší diktátorů.

Igor Rotar, bývalý „progresor“ a ochránce lidských práv, nyní žijící v USA, vzpomíná na svá léta práce v týmu amerických aktivistů z lidsko-právních neziskovek prosazujících demokracii a „západní hodnoty“ ve státech střední Asie.

8.8.2017 v 16:30 | Karma článku: 30.96 | Přečteno: 1017 |

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 6.77 | Přečteno: 178 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.80 | Přečteno: 1140 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 1426 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.97 | Přečteno: 5378 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 854 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 25.28 Průměrná čtenost 1354

Prožil jsem půlku života v socialismu, kdy pravda měla sílu jediné tyranské ideologie vedoucí k nastolení nejspravedlivější fáze lidského pokroku. Druhou půlku života prožívám ve společnosti, v níž se pravda stala věcí posměchu a nejvyššího opovržení ve jménu téhož pokroku, který má znamenat konec všem ideologiím a vrchol lidského blahobytu. Kde je skutečná pravda? Na to se pokouším odpovědět svými články

Můj kontaktní E-mail: ammianus@seznam.cz

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.